مدیریت ریسک یعنی خوت رو به فنا نده ، داستان این که وقتی وارد یه سرمایه گذاری می شیم ، درست که سودآوری رو حساب می کنیم و می گیم اگه این کار بگیره چقدر سود می کنیم . در عین حال مدیریت ریسک دقیقا می گه اگه نگیره چقدر ضرر می کنیم ( جالب بدونین اکثرا کارها نمی شن ! ) و یه جای باید جلوی این ضرر رو بگیرم. به همین نکته ضریف می گن مدیریت ریسک حالا در عمل چطور باید این کار رو انجام بدیم

اگه آماده هستین تا شروع کنیم

اولین گام این هست که در مقوله ای که با اون آشنایی نداریم سرمایه گذاری نکنیم

گام دوم حالا که موضوع سرمایه گذاری رو بررسی کردیم و بر موضوع اشراف داریم ، باید در اصطلاح پرتفوی (سبد سرمایه گذاری ) داشته باشیم ، خوب این یعنی چه ؟

سبد سرمایه گذاری یعنی اینکه همه سرمایه خورمون رو تو یکجا ، یک صنعت ، یک سهم ، یک بازار و یک … قرار ندیم ، یعنی اول اینکه همه سرمایه ام رو تو بورس نبرم ، اون مقداریش رو هم که بردم تو یک سهم قرار ندم ، و نرم از یک صنعت چند تا سهم بخرم یگم من چند تا سهم دارم.

یادمون باشه اگه پول نداشته باشیم ، دیگه خبری از سرمایه گذاری هم نیست پس تو گام اول باید مواضب اصل سرمایه خودمون باشیم.

بصورت ساده حداکثر 25 درصد از سرمایه خودمون رو در یک بازار قرار بدیم

مثلا

25 درصد سرمایه در بورس

25 درصد املاک

25 درصد سکه و ارز

25 درصد در کسب وکار

گام سوم این که در یک سرمایه گذاری چقدر باید در ضرر بریم تا از اون خارج بشیم و اجازه ندیم که تمام سرمایه خودمون رو از دست بدیم.

اگه ساده بگم

در فارکس در معامله ای وارد شویم که حداقل نسبت سود به زیان آن حداقل 2 باشه ، تکرار می کنم در معامله ای که احتمال سود آن کمتر از 2 برابر ضززش هست وارد نشوید اسم اون قمار هست ، نه سرمایه گذاری ! قمار بازی عاقبت خوبی نداره ! از ما گفتن به شدیدترین لحن دارم می گم

در بورس ایران هم این نکته سر جاش هست ، یعنی باید اول تحلیل کنین ببینید که امکان گرفتن سود حداقل 2 برابر زیان باشه

در هر معامله یا سرمایه گذاری حداکثر 2 درصد کل سرمایه می بایست در خطر باشه.

مثلا اگه یک میلیارد پول داریم و 250 میلیون از اون رو بردم تو بورس و از این 250 میلیون 50 میلیون سهم  در قیمت 5000 تومان از صنعت خودرو و سهم خرینگ خریدیم و حالا قیمت سهم داره میرزه من فقط حق دارم حداکثر در قیمت 3000 تومان می توین منو این سهم حوصله داشته باشیم و بعد از اون باید از سهم خارج بشیم ، اینطوری اگر در 5 سهمی که در بورس خرید کردیم مثلا اگه 3 تاش با ضرر باشه و 2 تاش تو سود اونجوری محاسبش میشه این

3*20=60    3 تا ضرر که تو هر کدوم 20 تومن ضرر کردیم

2*40=80  سود در هر سهم که سه برابر زیان قرار داده بودیم یعنی 2 تا سود 40 میلیونی

در نهایت 60-80=20    در نهایت ما 20 میلیون سود کردیم

هیچ وقت حسرت سودهای کلان رو نبریم چون واقعا هیچ کس ، به جرات می گم هیچ کس نمی تونه اونها رو پیش بینی کنه و تمامی فعالین بازار معاملات با ضرر هم دارن تونم زیاد ! خیلی زیاد ! می تونین یه سری به بورس تو مرداد 99 بزنید تا متوجه بشین.

این سه گام موفقیت شما رو در هر بازاری تضمین می کنن

نکات فوق مهم:

1- دنبال یه شب پولدار شدن نباشین ، شاید یه روز این شانس بیاد سراغتون و سهم ثشهاد رو تو 98 بخری وتو مرداد 99 بتونی 17 برابر بفروشیش ولی این فقط یه شانس هست و شانس استراتژی بازنده هاست.

2- حواست به همبستگی ها باشه ، نری تو فارکس رو 5 تا جفت ارز که یطرفشون یکی هست مثلا دلار آمریکاس سرمایه گذاری کنی ، اون وقت اگه دلار آمریکا داستان داشته باشه و معامله خلاف جهت شما باشه همشمون ضرر می شن تو بورس میشه این که بری 5 تا سهم از یک صنعت بخری

تو املاک میشه برای 5 تا زمین تو یه محله بخری!

3 – این نسبت ها رو یاد بگیر

  • بورس نسبتش با دلار مستقیم هست و با سود بانکی برعکس
  • بورس و طلا نسبت معکوس دارن و صعود یکی سقوط دیگری است.
  • بالا رفتن نرخ بهره دلار آمریکا رو قوی می کنه
  • شاخص اندن و آمریکا تقریبا هم جهت هستند.
  • طلا و ین ژاپن در یک جهت حرکت می کنن.
  • در هر صنعت حداکثر 25 درصد سهم بخر
  • در فارکس معاملات خود را محدود کن ( هر چه کمتر بهتر !) همیشه در بازار بودن خوب نیست.
  • در سرمایه گذاری به سودی هایتان اجازه رشد دهید . و زیان هایتان رو کنترل کنید. (معمولا برعکسش رو ملت انجام میدن ! حتی شما !)
  • در سود به حجم معاملتتان بیفزاید نه در ضرر ، کم کردن میانگین حقه جالبی است گول آن را نخورید!